Dlaczego Bike Adventure?

Wszystko dzieje się w Szklarskiej Porębie – wymarzonej wakacyjnej górskiej destynacji. To tu rodziło się polskie kolarstwo górskie, to tu wciąż odbywają się największe i najbardziej prestiżowe zawody. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o Bike Maratonie, który również w Szklarskiej ma swój przystanek. Mało tego – terminy startów tak się układają, że bez trudu można sobie zorganizować kolarskie wakacje, startując i w BM, i w BA. Organizator jest ten sam – gwarancja jakości również.

To stąd, we wszystkich kierunkach wiodą piękne i spektakularne trasy MTB o dowolnie możliwych walorach i stopniach trudności. To stąd można wyjechać na rekreacyjne ścieżki Gór Izerskich i stąd można dotrzeć do krętych karkonoskich i jeleniogórskich singli, a od słynnych granitowych wychodni, głazów i korzeni urozmaicających miejscowe ścieżki dzieli nas dosłownie kilka metrów. Bike Adventure to dwa dni ścigania po Karkonoszach i dwa dni w Górach Izerskich. To odkrywanie nowych ścieżek i zapominanych leśnych dróg, po których, nader często, na rowerze nie jeździł jeszcze nikt. To rozległe panoramy, zalane słońcem górskie łąki, przepastne świerkowe bory, skaliste turnie, mroczne jary i szumiące karkonoskie potoki. To stare leśne drogi, ukryte w górach sztolnie, to widoki na Śnieżkę, Śnieżne Kotły i Szrenicę.

Bike Adventure to więcej niż wyścig

Co roku, na przełomie czerwca i lipca, międzynarodowy tłum zawodniczek i zawodników bierze we władanie Szklarską Porębę, wypełnia restauracje, hotele i centrum miejscowości. Przyjeżdżają do nas regularnie reprezentanci ponad dwudziestu krajów! Okolice startu „żyją” od wczesnego ranka do późnego wieczora. Atmosferę wielkiego sportowego wydarzenia czuć już w przeddzień startu, kiedy otwiera się biuro zawodów, pojawiają się pierwsi zawodnicy, a organizatorzy kończą ostatnie przygotowania. Potem baza wyścigu zamienia się w zasadzie w całodobowe centrum dowodzenia – zawsze ktoś tu jest, zawsze jest coś do załatwienia, kupienia, naprawienia.

Niezawodny serwis Fenwicksa działa praktycznie bez przerwy, jest strefa expo, strefa regeneracji. W stawianej specjalnie na tę imprezę namiotowej hali po każdym etapie czeka pasta party, obok gra muzyka, odbywają się dekoracje. Rytm wyznaczają nam pory kolejnych startów, wyjazdów na trasę, powrotów, zaopatrywania bufetów i znakowania tras.

Jest też zawsze kolarskie party, czyli wieczorna chwila zabawy i relaksu dla zawodników, są masaże i zabiegi fizjoterapeutów umożliwiające spędzenie kolejnego dnia na kolarskim siodełku.

W Bike Adventure ścigać się można indywidualnie – jest klasyfikacja open i kategorie wiekowe. Można drużynowo, tworząc np. unikalny team specjalnie na te zawody. Można w parach – taka klasyfikacja również istnieje i co roku bierze w niej udział coraz więcej osób.


Bike Adventure to kawał dobrej historii

Kiedyś, dawno temu, wyścig podróżował po Kotlinie Jeleniogórskiej, a kolejne etapy codziennie startowały z nowych miejsc. Kiedyś odbywał się w Cieplicach – Zdroju, a potem w Piechowicach. Jedna edycja odbyła się w Dusznikach – Zdroju. Wreszcie trafił pod Szrenicę i dziś trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce dla BA niż Szklarska Poręba. Startowali tu i wygrywali najlepsi polscy „górale”, ścigali się tam mocni zawodnicy spoza Polski. Zarówno Ci najlepsi, jak i ci z końca stawki stworzyli wspólnie coś, co już przeszło do historii, ale jednocześnie stale jest aktualne – wyjątkową atmosferę, która każdego lata nagle się wraz z BA w Szklarskiej pojawia, a powoli się rozpływa, gnana wiatrem w stronę Karkonoszy.


Magia Karkonoszy i Gór Izerskich przyciąga wciąż, niezmiennie – zarówno tych, którzy zaliczyli Bike Adventure dziesięć lat temu, jak i tych, dla których będzie to debiut w etapówce.

Jeśli chcesz przyjechać do Szklarskiej Poręby i przez jeden dzień pojeździć na rowerze, daj sobie spokój.

Przyjedź na cztery dni i wystartuj w Bike Adventure 2024. Wyciągniemy z tych gór i tras to czego potrzebujesz, a nawet więcej. Wyciśniemy z nich po prostu wszystko, przefiltrujemy esencję i podamy Ci na tacy coś, co niektórzy nazywają „czystym MTB”.

20210629152719_IMG_0362

PRO czy CLASSIC

CO WYBIERASZ ?

43DSC_5146

A MOŻE E-BIKE ?

NA DYSTANSIE pro